Czy odpady budowlane może ponownie wykorzystać?
Budowa, rozbudowa, czy remont to czynności, które generują powstawanie różnego rodzaju odpadów. Wiele z nich można ponownie wykorzystać. Jest to znacznie bardziej opłacalne, niż pozbywanie się poszczególnych rodzajów odpadów. Do tego takie działanie nie budzi wątpliwości pod względem legalności. Warto wiedzieć, jakie materiały są uznawane za odpady budowlane i co można z nimi zrobić.
Co zalicza się do odpadów budowlanych?
Remont domu wiąże się z czynnościami, takimi jak: wyburzanie ścian, zrywanie podłóg lub skuwanie, a one generują odpady budowlane. Mogą też powstać w wyniku rozbudowy budynku. Odpadami budowlanymi mogą być: pręty zbrojeniowe, cegły, styropian, szkło, drewno i wyroby drewniane, metale kafelki, pustaki, a także gruz betonowy i ceglany. Są to różne materiały, dlatego bardzo ważna jest ich prawidłowa segregacja, która ułatwi późniejszy recykling.
Co robić z odpadami budowlanymi?
Pierwszym krokiem jest segregacja poszczególnych odpadów. Żeby ułatwić sobie to zadanie, warto wynająć osobne kontenery na gruz i odpady poremontowe. Drewniane elementy, należy pozbawić kleju i innych substancji chemicznych. Trzeba też usunąć gwoździe, druty i inne metalowe przedmioty. Wtedy można przeprowadzić recykling odpadów. Takie firmy jak Romar z Tomaszowa Mazowieckiego mogą dać drugie życie różnym przedmiotom.
Jak wykorzystywane są poszczególne odpady?
Oczyszczone drewniane elementy mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, np. jako kompozyty. Oprócz tego mogą być używane jako alternatywne źródło paliwa w zakładach przemysłowych. Rzeczy wykonane ze stali, miedzi, mosiądzu i innych metali zostają przetopione. Z reguły najwięcej zostaje gruzu betonowego. Ten odpad budowlany może znaleźć wiele zastosowań, od produkcji płyt karton-gips, po utwardzanie fundamentów.