Co zaliczamy do tzw. surowców wtórnych?
Nasza planeta zmaga się z coraz większą ilością śmieci, zanieczyszczających lasy, rzeki i plaże. Od wielu lat towarzystwa ekologiczne biją na alarm, aby zacząć świadomie używać plastiku i innych materiałów zalegających w naszym ekosystemie przez tysiące lat. Aby temu zaradzić, wprowadzono materiały nadające się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia i wykorzystania do produkcji kolejnych przedmiotów. W tym celu wprowadzono obowiązkową segregację odpadów, oraz specjalnie oznaczone kontenery na poszczególne rodzaje śmieci. Surowce takie jak makulatura, plastik czy metal można sprzedać na skupach surowców wtórnych. W przypadku odpadów plastikowych jest to najbardziej opłacalne przy dużej ilości tego surowca.
Podział surowców wtórnych
Ze względu na materiał, surowce dzielimy na:
- Metale
- Szkło
- Makulatura
- Tworzywa sztuczne
Szkło przyjmowane jest do recyklingu zarówno pod postacią całych słoików czy butelek, jak i stłuczki. Dzięki recyklingowi szklanych pojemników ogranicza się między innymi zużycie piasku, wapnia i sody ze środowiska o wiele ton. Do recyklingu nie nadaje się szkło z potłuczonych szyb, luster czy pojemników zabrudzonych farbami lub olejami. Szklane pojemniki po środkach farmaceutycznych również nie są poddawane recyklingowi.
Do recyklingu przeznacza się między innymi takie metale jak aluminium, stal, miedź oraz ich stopy. Znajdują się przede wszystkim pod postacią aluminiowych puszek, kabli czy złomu. Jest to najbardziej pożądany materiał do recyklingu. Do recyklingu trafia nawet 95% aluminium z rynku pierwotnego. Dzięki temu unika się wydobywania rud metalu ze środowiska, co ogranicza koszty i produkcję zanieczyszczeń. Przed oddaniem puszek do przerobu należy je zgnieść. Produkty wytworzone w procesie recyklingu z odzyskanego metalu za każdym razem dają pełnowartościowy produkt.
Kolejnym surowcem wtórnym jest makulatura, w której skład wchodzi papier, tektura i inne produkty tego typu. Ważne aby były one suche i niezabrudzone. Do recyklingu nie nadaje się papier lakierowany czy kredowany, a także opakowania z materiałów łączonych jak tetra-pak. Otrzymany w ten sposób materiał jest wykorzystywany do ponownej produkcji papieru, bez wycinania drzew i niszczenia ekosystemu. Materiał z przerobu wykorzystywany jest nie tylko do produkcji papieru, ale także tekturowych opakowań i kubków.
Ostatnim materiałem zdatnym do recyklingu są tworzywa sztuczne, jednak nie wszystkie. Do przerobu wykorzystuje się butelki PET, pojemniki poliwęglanowe i polipropylenowe, torby plastikowe a także niektóre folie. Przed oddaniem należy je zgnieść i opróżnić z zawartości. Ich ponowne wykorzystanie jest ogromnie ważne, ponieważ ilości plastiku zalegającego na terenach zielonych i zagrażającego zwierzętom i roślinom są zatrważająco duże. W Europie obecnie kładzie się duży nacisk na recykling plastiku, wytwarzając z niego nowe butelki lub odzież.